Krásná Hora Pinot Gris 2019

Try this pleasant distinctive dry white wine with a strong aroma of flowers and vanilla. It has a perfectly balanced fruity-creamy taste that glides beautifully down your tongue and leaves a soft mineral softness in your mouth.

Krásná hora Winery

The wines from the Krásná Hora (Beautiful mountain) are stunning. Winemaker Ondra works real miracles here within his wine Kingdom. With a philosophy of the gentle approach and a minimum of intervention, they have been producing wine here since 2009 according to strict ecological rules. The winery strives for the lowest possible sulfur content and preserves as much natural taste as possible.


Příjemné výrazně suché bílé víno s výrazným aroma květin a vanilky. Dokonale vyvážená ovocně-smetanová chuť nádherně klouže do krku a zanechává v ústech hebké minerální pohlazení.

Vinařství Krásná Hora

Vína z trati Krásná Hora jsou skutečně krásná. Winemaker Ondra tu s vínem dělá skutečné zázraky. S filozofií co nejšetrnějšího přístupu a minimem zásahů tu u od roku 2009 vyrábějí víno podle přísných ekologických pravidel. Snaží se o co nejmenší obsah síry a zachování co nejvíce přirozené chuti.

250,00 Kč