Jak vína správně degustovat?

25.10.2022


Vrhli jste se už někdy do degustace vín? Jde o super zábavu, jejíž cílem je analýza, poznání a celkové vyhodnocení jednotlivých vinných kousků. I pro degustaci platí základní pravidla, na která by každý měl myslet. Jen tak si totiž degustaci plnými doušky užijete. Myslete na zvolené místo nebo teplotu Vašeho vína.

Prvním základním kamenem k úspěchu je klidné a příjemné prostředí. Teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo dvaceti stupňů Celsia a mělo by v ní být přírodní osvětlení. Nejlepší degustace často probíhá v úzkém kruhu přátel. Během koštování totiž spolu můžete sdílet i zajímavé příběhy ze života, které navodí skvělou degustační atmosféru.

Nepodceňujte teplotu vína. Ta je totiž základním předpokladem pro správnou degustaci. Bílá vína se povětšinou chladí až na 10 až 12 stupňů Celsia, ta červená by měla více odpovídat pokojové teplotě, neboť díky ní dojde k plnému rozvití klíčových vlastností Vašeho vína.

Pokud jsou vína příliš studená, nemusí se dostatečně uvolnit všechny vonné látky. Teplejší víno má zároveň tendenci k dráždění a ke škrábání. Může vzbuzovat pocit, že je silnější, než ve skutečnosti vlastně je, a to není správně.

Následně Vaše vína správně seřaďte, a to podle odrůdy, ročníku (od nejmladších k nejstarším) a od těch suchých k těm starším a pusťte se do degustace a vzájemného porovnání.

Nejprve se u vín zpravidla zjišťuje čistota, barva a viskozita. Pak už jde o vůni i chuť. Chuťové pohárky se ale neustále snažte neutralizovat pramenitou vodou nebo bílým pečivem, abyste jednotlivé vzorky od sebe správně oddělili.

Přejeme skvělou zábavu!