Tři tipy pro výběr krásného vína

12.07.2021

Jak si vybrat víno?


V restauracích a barech máme to štěstí, že obsluha vybere víno za nás, či nás dobře položenou otázkou nasměruje ke vhodnému vínu. Při prohlížení stovek lahví na e-shopech nebo v regálech supermarketů nám však tento luxus chybí. Umět si vybrat krásné víno, bez nutnosti učit se odrůdy, původy a teritoria, se může lehce stát obtížným úkolem.

Malý slovníček vinaře:

  • Kyselost (kyselinka): Kyselejší vína jsou ostřejší a svěží, méně kyselá vína jsou kulatější a plná.
  • Třísloviny (Taniny): Taniny jsou sloučeniny nacházející se ve slupce vína. Jsou nutným prvkem pro stárnutí vína a mají velký vliv na jeho chuť. Vína s vysokým obsahem taninu mají osobitou "hořkost".
  • Tělo vína: Tělo vína je spojováno s pocitem plnosti vína v ústech. Červená vína mají obecně plnější tělo než bílá.

Při výběru vína nehleďte na ročník, cenu ani typ uzávěru. Krásná vína se dají najít v různých lahvích, letech i cenách. Přesto stojí za to víno vzít do ruky, začíst se do popisů chutí a vůní a hledat odpověď na tyto otázky:

K jaké příležitosti víno vybírám?

Není náhoda, že přímočaré odrůdy jako Cabernet Sauvignon nebo Chardonnay jsou mezi nejčastěji pěstovanými víny světa. Můžete se na ně vždy spolehnout, pokud hledáte víno, které bude chutnat každému. Naopak pikantní Ryzlink či kořeněný Pinot Noir jsou odrůdy, které stojí za to si vychutnat. Jsou tak vhodnější jako aperitiv či ke slavnostní příležitosti.

Jaké chutě mám rád?

Málokdo z nás dostane chuť "na Cabernet". Můžeme si však pomoct jednoduší otázkou: "Mám chuť na jablečný nebo brusinkový džus?" Pokud je Vaše odpověď jablko, dejte přednost sladšímu, plnějšímu vínu jako třeba MOPR. Pokud Vás více láká kyselá brusinka, oceníte dnes spíše víno suché a plnější, jako je bílé Bordeaux nebo červené Côtes-du-Rhône.

Vybírám si víno k jídlu? K jakému?

Že se k těžším pokrmům hodí víno červené a k lehčím bílé, asi slyšel každý. Kouzlo párování však spočívá hlavně v kyselince a obsahu taninu. Vybírat víno k jídlu je jako přidávat při vaření poslední ingredienci.

Jídla jako mořské plody nebo salát, ke kterým se přirozeně podává citron, krásně doplní a rozvine právě kyselejší, lehčí víno (Blandine le Blanc). Chutě se propojí a pozvednou lehký oběd na chuťový zážitek.

Naopak kyselejší ale těžší vína s vysokým obsahem taninu svou typickou hořkostí skvěle doplňují jídla tučná. Příkladem buď dokonalá kombinace steaku a plného červeného Syrahu.