Faktory ovlivňující víno

24.11.2022

Jak je patrné z nabídky, tak společnost WineAbouts Vám už několik let nabízí vína z nejrůznějších míst po celé Evropě. Díky našim letitým zkušenostem víme, že víno je v každé zemi úplně jiné. Tušíte ale, jaké jsou faktory, které celkovou podobu vína vlastně určují? Proč je země původu v tomto ohledu vlastně důležitá?

Panuje několik základních faktorů, které na víno mají obrovský vliv. Tím prvním je půda. Je totiž zřejmé, že typů půd je nespočet. Základní rozdělení je ale to, že existují půdy, které zadržují vodu, a ty, které ne. Obecně platí, že vína z kamenitějších poloh jsou mnohem více minerální. Oproti tomu vína z půd jílovitých mají mnohem výraznější strukturu.

Velký vliv na víno má ale i třeba mikroklima jako je průměrná roční teplota, četnost srážek nebo třeba počet slunečných dnů za rok. To vše ovlivňuje konečnou vlastnost jednotlivých hroznů, ze kterých se víno v konečném důsledku vlastně vyrábí.

Velký dopad na konečnou podobu vyrobeného vína má ale i tradice a značka, nebo třeba také vybraný vinařský styl, na které milovníci vín v konečném důsledku s oblibou vsází. Posledním faktorem, jsou pak jednotlivé odrůdy. Každá totiž vyžaduje jiné podmínky, a to z hlediska kyselin i cukernatosti.